شرکت مسافربری جهانگشت مهر تعاونی 16

برای رزرو بلیط کلیک کنید

قلعه رامرود

قلعه رامرود در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل و در محدوده تاسوکی قرار دارد. مجموعه قلعه‌های روم ورامرود مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان زابل، ۳ کیلومتری جاده زابل به زاهدان، منطقه تاسوکی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۹۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در رامرود آثار استقرار انسانی از دورانهای بسیار قدیم تا دوران اسلامی وجود دارد. بقایای یک قلعه کوچک بسیار مخروبه از جمله این آثار است.

ramrod2

اما در این جا نیز کشتزارهای قدیمی آثار و بقایای پیشین را از بین برده است و تنها از روی نشانه های بسیار نا محسوس می توان به وجود این آثار پی برد. در مجموع به نظر می رسد که زمانی این منطقه آباد و پر رونق بوده است و صرف نظر از برخی آثار بسیار فرسوده ای که امروزه تقریبا قابل بررسی نیستند می توان به قدمت این محل پی برد.

در مجموع و با قضاوت از روی آنچه که ظاهرا باقی مانده است تنها می توان گفت که آثار باقی مانده در رامرود قدیمیتر از قلعه مچی است و چنانکه تیت نیز اظهار کرده است حتی ممکن است این جا محل رام شهرستان ساسانی بوده باشد اما از آنجا که خرابی های وارده بر اثر فعالیتهای کشاورزی و همچنین فرسایش باد در این جا بسیار شدید بوده پیش از انجام یک بررسی فشرده و دقیق در محل نمی توان با قاطعیت این نظریات را پذیرفت.

ramrod3

محمداعظم سیستانی در کتاب سیستان بعد از اسلام، در مورد قلعه آورده است: قلعه فرخ و قلعه ترقون و خرابه‌های کندرک در امتداد قلعه رامرود، آثار تاریخی متعلق به بعد از دوره تیمور می‌باشد در این منطقه وجود سفال‌های دور ایلخانی و دوره تیموری و همچنین کشف چینی‌های آبی، سفید و ظروف زرین فام دوره صفوی، نشان از آبادی این منطقه در آن زمان را دارد.

 

برچسب ها:
, ,
دیدگاه ها: بدون دیدگاه
13 آگوست 18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − نه =