شرکت مسافربری جهانگشت مهر تعاونی 16

برای رزرو بلیط کلیک کنید

دره خزینه

دره خزینه نام جاذبه ای منحصر به فرد است که در میانه های جاده پلدختر به اندیمشک و در جوار روستایی به همین نام قرار دارد. این دره نشانه هایی از فرسایش در طی سال های دور و دراز را دارد و گویی پس از فراز و نشیب های بسیار به شکل امروزی خود در آمده است.

در کنار نقش و نگارهایی که بر دیواره های دره خزینه به چشم می خورند، عبور رودخانه ی کرخه از میان این دره جلوه ای خاص به آن بخشیده و با عبورش طراوت را مهمان این منطقه می کند. طراوت و زیبایی ها را که کنار بگذاریم شباهت بسیار زیاد این جاذبه با گرندکانیون آمریکا ویژگی خاصی است که در کمتر جایی در ایران به این شکل دیده می شود.

khazine3

یکی از جاذبه های مهم این دره وجود پلی به طول ۱۱۲ متر و ارتفاع ۸۵ متر و عرض دهانه ۸۰ متر است که از آن با عنوان بلندترین پل معلق ایران و حتی خاورمیانه یاد می شود. پیش از این پل معلق در مشکین‌شهر اردبیل به عنوان دارنده ی این مقام شناخته می شد اما هم اکنون پل معلق دره خزینه با ۵ متر ارتفاع بیشتر توانسته در رده بالاتر قرار گیرد.

این پل معلقِ کابلی بر فراز رود کرخه قرار دارد و در منطقه ای دره ای و صخره ای واقع شده است که میزبان دو پل کوچک و بزرگ معلق می باشد. یک طرف پل معلق دره خزینه در لرستان قرار دارد و طرف دیگر آن به استان ایلام می رسد و به این وسیله دو سوی دره به هم متصل شده است. این پل با استفاده از چهار طناب کابلی و اتصال چوب های روسی ساخته شده و بسیار مستحکم و زیبا به نظر می رسد.

گفته می شود که در جریان مطالعات و جانمایی اولیه سد کرخه‌ی ۲ که قرار بود بر روی رود کرخه احداث شود، وجود یک گسل در منطقه در سال ۸۱ تشخیص داده شد و موجب تعطیلی ساخت و ساز گردید. سپس در محلی دیگر با فاصله تقریبی یک کیلومتر از محل قبلی، مطالعات ثانویه زمین‌شناختی و ژئوتکنیک آغاز شد تا محلی دیگر مشخص شود. تردد و نقل‌ و انتقال گروه مطالعاتی و تجهیزات گمانه زنی نیاز به یک پل داشت تا عبور و مرور به راحتی میسر گردد. این نیاز منجر به آغاز عملیات ساخت پل معلقی بر فراز رود کرخه در اوایل بهار سال ۸۲ گردید و تا پاییز همان سال آماده ی بهره برداری شد.

khazine2

همانگونه که پیش تر اشاره کردیم، دره خزینه شباهت زیادی به گرندکانیون در آمریکا دارد و نمونه ای از آن در ایران می باشد. در یکی از بخش های دره، این شباهت به اوج خود می رسد و تصویری بسیار مشابه با پیچ نعل اسبی در گرند کانیون پیش روی بازدیدکنندگان قرار می گیرد. در این قسمت صخره ای را در وسط خواهید دید که در اثر فرسایش نقش و نگاری خاص به خود گرفته و آب، آن را احاطه کرده است.

تصور کنید که بر بالای یک ساختمان ۲۹ طبقه هستید اما آنچه که در زیر پای خود می بینید، رودخانه ای است که صدای گذرش به گوش می رسد. این تصویر چیزی است که با رفتن به روی پل معلق دره خزینه پیش چشم شما قرار می گیرد و لحظات هیجان انگیزی را برای شما به ارمغان می آورد. وزش باد در این منطقه هیجان را به اوج خودش می رساند و پل را به این طرف و آن طرف تکان می دهد. این تکان ها باعث می شود تا معلق بودن را بیشتر حس کنید و هیجانی خاص را تجربه نمایید.

وجود پل معلق، پیچ نعل اسبی و بسیاری از مناظر شگفت انگیز باعث شده تا فرصت خوبی برای خلق تصاویر تماشایی فراهم شود. در سراسر این دره و به ویژه بر روی پل می توانید مناظر زیبایی را شاهد باشید و عکس های منحصر به فردی را ثبت نمایید.

ارتفاعات موجود در این منطقه باعث شده تا کوهنوردان و صخره نوردان نیز به آن بیایند و صعودی متفاوت را برای خود رقم بزنند. البته برای این کار باید حتما از آمادگی لازم برخوردار بود و راهنمایی راه بلد را به همراه داشت.

 

برچسب ها:
, , ,
دیدگاه ها: بدون دیدگاه
14 جولای 19

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − پنج =